Kalkulator walut – jak szybko dokonywać obliczeń walutowych.

0 Comments


W dzisiejszych czasach, w dobie wszechobecnej elektroniki zdolności dokonywania obliczeń „w pamięci” zanikają. Umiejetność, która kiedyś stanowiła duża przewagę zwyczajnie przestała być potrzebna. Jeśli potrzebujemy dokonać jakiś obliczeń, po prostu sięgamy po jedno z wielu dostępnych elektronicznych rozwiązań.

Nie inaczej jest i z kalkulatorem walutowym. Wartość jednej waluty względem drugiej możemy błyskawicznie określić za pomocą dostępnych online przeliczników – jak na przykład  kalkulator walut na DOBRYKANTOR.pl.

Kalkulator walutowy w głowie.

Zdążają się jednak sytuacje, kiedy nie mamy jak podeprzeć się technologią i stosownych obliczeń musimy dokonać w głowie. Jak to zrobić, żeby się nie pomylić?

Rzecz jest prosta, jeśli chcemy przeliczyć wartość dowolnej waluty na złote. Przede wszystkim musimy poznać jej kurs w złotówkach – bez tego ani rusz. Załóżmy, że jesteśmy na zagranicznych wakacjach i stoimy przed straganem wybierając pamiątki dla bliskich. Sprzedawca przyjmie od nas dolary amerykańskie, a my chcemy wiedzieć ile to wyjdzie w złotych?

Wystarczy, że podaną przez sprzedawcę cenę pomnożymy przez aktualny kurs waluty. Jeśli na przykład do zapłacenia mamy kwotę 20 USD, a kurs dolara do złotego wynosi 3,80 PLN to dokonujemy prostego obliczenia 20 * 3,80 = 76. Tyle właśnie zapłacimy za nasze zakupy.

Trochę większym wyzwaniem jest policzenie wartości w drugą stronę. Wyobraźmy sobie sytuacje, w której musimy zapłacić za dodatkową usługę w hotelu. Nie mamy już waluty, ale przemiła Pani z recepcji przyjmie od nas złotówki. Mamy banknot 500 złotowy – w jaki sposób szybko policzyć, ile to będzie w dolarach? Dokonujemy odwrotnego działania i kwotę w PLN dzielimy przez aktualny kurs, czyli w naszym przypadku rozwiązujemy równanie 500/3,80=131,58 i tyle dolarów jest właśnie warty nasz banknot.

Przeliczenia pomiędzy różnymi walutami.

Sytuacja nieco się komplikuje jeśli na przykład chcemy przeliczyć kwotę w euro na dolary. Wróćmy do naszych wakacyjnych eskapad. Chcemy popłynąć w rejs dookoła wyspy, na której spędzamy urlop. Mamy przy sobie euro, ale kapitan zna tylko cenę w dolarach. Ile euro powinnismy mu zapłacić?

Znowu podstawową sprawą jest znajomość kursów przeliczanych walut. Żeby poprawnie obliczyć wartość, musimy obie waluty przeliczyć na nasza walutę bazową, czyli złote polskie. Wiemy, że kurs dolara wynosi 3,80 i przyjmijmy, że euro wymieniane jest po kursie 4,20. Mamy przy sobie 60 euro. Przeliczamy je wiec na złotówki: 60*4,20=252 złote. Teraz musimy policzyć ile to będzie dolarów: 252/3,80=66,32 dolarów. Cena za wycieczkę wynosi 50 amerykańskich dolarów, tak wiec kapitan powinien wydać nam ponad 16 dolarów reszty 😉

Jak widać na powyższych przykładach dokonywanie przeliczeń walutowych polega na prostych równaniach matematycznych – trzeba tylko zapamiętać kilka prostych reguł, w których przypadkach stosować mnożenie, a w których dzielenie.